left_grey.png, 609B 

Realizátoři projektu

konstantinolazensko_logo.jpg, 12kB


Mikroregion Konstantinolázeňsko je svazek obcí z okresu Tachov, který vznikl v březnu roku 2000 za účelem vzájemné spolupráce na udržitelném rozvoji regionu Konstantinolázeňska. Členskými obcemi jsou obce Bezdružice, Cebiv, Černošín, Horní Kozolupy, Konstantinovy Lázně, Kokašice, Lestkov Olbramov a Záchlumí. Společné cíle obcí byly rozpracovány ve Strategii Mikroregionu Konstantinolázeňsko, což je dokument, který tvoří základní mantinely aktivit svazku. Jedním z cílů této strategie je i podpora vzdělanosti obyvatel a práce z mladými lidmi, kteří jsou budoucností tohoto venkovského regionu. Tento cíl naplňuje Mikroregion Konstantinolázeňsko od svého založení řadou aktivit a projektů. Jednou z nevýznamnějších aktivit byl projekt Mladé nápady pro Český Západ (2006), jehož cílem bylo vytvořit grantové schéma na podporu projektů, na jejichž přípravě a realizaci se podíleli děti. Na tuto aktivitu navazuje v roce 2010 grantové schéma Haranti, jehož cílem je taktéž podpora projektů, které jsou realizovány s dětmi a pro děti. Mikroregion Konstantinolázeňsko také dlouhodobě spolupracuje s bavorským regionem Steinwald a jedním z hlavních cílů této spolupráce je vzájemné setkávání škol obou partnerských regionů. Školy během těchto setkání pořádají různé kulturní, vzdělávací a sportovní akce, jejichž cílem je rozvoj česko – německého přátelství. Mikroregion Konstantinolázeňsko se také dlouhodobě snaží pomoci školám ze svých členských obcí získávat kvalitní vzdělávací pomůcky, které zvýší kvalitu i konkurenceschopnost těchto škol. Mezi nejvýznamnější „příspěvky“ v této oblasti patří pořízení interaktivních tabulí do všech čtyř škol v regionu. Projekt Venkovská krajina očima dětí je tedy jen jeden z celé řady aktivit, které Mikroregion Konstantinolázeňksko pro zvyšování vzdělávání a podpory práce s dětmi dělá.

CpKP_logo.jpg, 4,5kB

CpKP je nezisková organizace, která poskytuje služby všem zájemcům z veřejné správy, občanských organizací a soukromého sektoru v následujících oblastech:

Účast veřejnosti a občanských organizací v rozvoji obcí, měst a krajů

Navrhujeme a realizujeme programy účasti veřejnosti v investičním plánování a rozhodování. Jedná se například o zapojení veřejnosti do plánování a navrhování veřejných prostranství, do přípravy regenerace panelových sídlišť, do přípravy strategických, rozvojových nebo komunikačních koncepcí (např. koncepce nakládání s odpady, generely zeleně atd.) nebo také do přípravy dopravních staveb či jiných investic. V rámci tohoto programu organizujeme diskuze s veřejností, interaktivní výstavy, ankety, sociologické průzkumy a rovněž zajišťujeme vedení pracovních setkání s občany. Pořádáme vzdělávací programy v oblasti zapojování veřejnosti pro pracovníky veřejné správy.

Místní udržitelný rozvoj

Poskytujeme konzultační služby při přípravě projektů zaměřených na místní sociálně ekonomický rozvoj při respektování principů ochrany životního prostředí. Zpracováváme a aktualizujeme rozvojové strategie mikroregionů, měst a krajů. Asistujeme při přípravě místních rozvojových projektů a aktivit zaměřených na znevýhodněné skupiny obyvatel. Pracujeme ve vzájemné spolupráci s místními partnery (veřejnou správou, podnikateli a NNO), což umožňuje co nejvíce přizpůsobit projekty místním podmínkám.

Regionální politika Evropské unie a regionální rozvoj ČR

Prosazujeme principy partnerství a transparentního rozhodování v regionální politice Evropské unie. V Česku prosazujeme konzultace a zapojení veřejnosti a nevládních neziskových organizací při přípravě a využívání Strukturálních fondů. Účastníme se diskuzí o podobě regionální politiky, zprostředkováváme informace ostatním NNO v Česku a připravujeme společná doporučení a postupy. Naše zkušenosti z ČR přenášíme do ostatních kandidátských a členských zemí EU.

Vzdělávání, podpora a posilování nestátních neziskových organizací

Podporujeme a vzděláváme členy občanských a neziskových organizací na všech úrovních. Pracujeme s dobrovolníky, organizujeme semináře a vzdělávací kurzy s cílem posílit neziskový sektor. Podporujeme mezioborové setkávání a spolupráci neziskových organizací.

Podrobnější informace naleznete na internetu www.cpkp.cz

AMETYST_logo.jpg, 5,3kB

Kdo jsme?

Jsme nezisková organizace, v níž se setkávají lidé z různých prostředí: biologové, pedagogové i zástupci dalších profesí, jimž není lhostejný stav životního prostředí. Naši činnost jsme zahájili v roce 1999 v Plzni. V roce 2010 u nás již naplno pracovalo 20 lidí.

O co nám jde?

O přírodu, o naše prostředí i o nás samotné. Domníváme se, že lidé toho o přírodě málo vědí, a proto jí ubližují. Chceme pomoci to změnit. Proto se věnujeme dvěma hlavním činnostem: ekologické výchově a ochraně přírody.

Kde nás potkáte?

Působíme především v Plzeňském a Karlovarském kraji, ale potkat nás můžete v celých Čechách. Nejčastěji nás najdete v plzeňské kanceláři nebo na terénní stanici v Prusinách.

Co děláme?

Poznej aneb Ekologická výchova

Pracujeme s dětmi a mladými lidmi na všech stupních škol, kterým nabízíme ekologické výukové programy v přírodě, v Prusinách i přímo ve školách. Školám usnadňujeme zařazení ekologické výchovy do vyučování, připravujeme pro ně nové projekty, metodické materiály a pomůcky. Přinášíme náměty na využití školních zahrad a zlepšení ekologického provozu škol. Pro pedagogy pořádáme semináře, konference a veletrhy ekologických výukových programů. Nabízíme jim konzultace, zasíláme informace a metodické materiály. Koordinátorům ekologické výchovy je určeno specializační studium. Připravujeme a zapůjčujeme školám výstavy na přírodovědná a ekologická témata.

Chraň aneb Ochrana přírody

Cílem naší práce v ochraně přírody je pomáhat zajistit odpovídající ochranu pro cenné přírodní lokality. Pomáháme s péčí o ohrožené druhy živočichů (hnědásek chrastavcový, tetřívek obecný) a rostlin (včelník rakouský) – sekáme louky, vyřezáváme nálet a revitalizujeme rašeliniště. Staráme se také o louky v okolí terénní stanice v Prusinách. Pracovali jsme na vytvoření soustavy Natura 2000 v České republice, pro evropsky významné druhy živočichů a rostlin a typy přírodních stanovišť jsme navrhli vhodné lokality k ochraně. Také zpracováváme odborná posouzení vlivů záměrů a koncepcí na životní prostředí (EIA, SEA, Natura 2000, biologické hodnocení). Pro chráněná území připravujeme inventarizační průzkumy a plány péče, zabýváme se i jejich označováním v terénu.

S kým spolupracujeme?

Spolupracujeme se státními institucemi (Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Ministerstvo životního prostředí) a s nevládními organizacemi (Centrum pro komunitní práci, Česká botanická společnost, Česká společnost ornitologická, Daphne ČR - Institut aplikované ekologie, ENVIC, Hutur, Koalice nevládních organizací pro Naturu 2000, NT Naturam, Sdružení Tereza, Svoboda zvířat). V oblasti dalšího vzdělávání pedagogů dlouhodobě spolupracujeme s Krajským centrem vzdělávání v Plzni. Jsme členskou organizací Sítě středisek ekologické výchovy Pavučina.

A proč to všechno děláme?

Protože nás to baví. Protože si myslíme, že je to důležité. Protože nám není lhostejné, v jakém prostředí žijeme. Protože jsme přesvědčeni, že neziskové organizace mají v ochraně přírody i v ekovýchově své nezastupitelné místo.

Podrobnější informace naleznete na internetu www.ametyst21.cz

left_grey.png, 609B